ODBUDOWA ŻŁOBKA NR 30 PRZY ULICY MAJORA

Budynek Żłobka Samorządowego nr 30 został odbudowany w roku 2011 (uruchomiony w lutym 2012 r.), jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

4 czerwca 2010 r. na skutek wybuchu gazu spowodowanego uderzeniem pioruna zniszczeniu uległ budynek jedynego żłobka znajdującego się na terenie naszej Dzielnicy. Wybuch nastąpił w godzinach nocnych w czasie gdy w budynku nie było podopiecznych i personelu.

Zniszczony budynek Żłobka nr 30 przy ul. Majora

Zniszczony budynek Żłobka Samorządowego nr 30 przy ul. Majora

Jeszcze w tym samym dniu miejsce katastrofy zostało zabezpieczone przez Straż Miejską i Policję a prowadzenie czynności wyjaśniających przyczyny wypadku rozpoczęła prokuratura i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Z uwagi na liczne mikropęknięcia fundamentów, jak też naruszenie ścian nośnych podjęto decyzję, iż budynek należy rozebrać w całości.

Spotkanie z ówcesnym Wojewodą Małopolskim Stanisławem Kracikiem

Spotkanie z ówczesnym Wojewodą Małopolskim Stanisławem Kracikiem

Pierwsze dni po tragedii należały do nerwowych, zarówno rodzice dzieci uczęszczających do żłobka jak też radni domagali się podjęcia szybkich decyzji dot. odbudowy zniszczonej placówki i wyznaczenia jej tymczasowej siedziby. Po interwencjach rodziców, mediów i radnych dzielnicy sprawy potoczyły się we właściwym kierunku. Prezydent Jacek Majchrowski wydał oświadczenie, w którym zobowiązał się do odbudowy żłobka w jego dotychczasowej lokalizacji oraz zapewnienia tymczasowej siedziby dla tej placówki, rozpoczęto prace rozbiórkowe i procedurę przygotowywania projektu nowego budynku. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę zobowiązującą Prezydenta do odbudowy żłobka, a Wojewoda Małopolski skutecznie przyspieszył działania służb badających przyczyny wypadku, co poskutkowało usprawnieniem prac rozbiórkowych, dotychczas spowalnianych przez postępowanie wyjaśniające przyczyny wypadku.

Zbiórka podpisów pod petycją w sprawie odbudowy budynku żłobka

Rodzicie zbierają podpisy pod petycją w sprawie odbudowy budynku żłobka

Bez większych problemów wyasygnowano środki finansowe na odbudowę zniszczonej placówki. Koszt budowy nowego obiektu został wyceniony na 4 mln złotych z tego 2,5 mln, zostało przyznane w ramach dotacji ówczesnego rządu PO-PSL, pozostałe środki w wysokości 1,5 mln znalazły się w Budżecie Miasta Krakowa uchwalonym przez Radę Miasta Krakowa 16 lutego br.

Wbicie łopaty pod odbudowę budynku żłobka

Wbicie łopaty pod odbudowę budynku żłobka

Nowy żłobek jest większy niż ten zniszczony podczas katastrofy (znajduje się w nim miejsce dla ponad 100 dzieciaków). Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań związanych technicznych, nowy obiekt nie posiada instalacji gazowej, co wydatnie wpływa na bezpieczeństwo obiektu.

Nowy budynek żłobka

Budynek żłobka po odbudowie

Budynek żłobka po odbudowie

Budynek żłobka po odbudowie

Aktualności dotyczące osiedla Prądnik Czerwony dostępne są na moim fanpage'u, polub moją stronę!