PARK ZACZAROWANEJ DOROŻKI

Historia powstania parku

W 2007 r. zostałem wybrany na funkcję Przewodniczącego Rady Dzielnicy III, a jednym z najważniejszych zadań, jakie postawiłem przed sobą i Radą Dzielnicy była budowa dzielnicowego parku. Długo zastanawialiśmy się, czy iść w kierunku planu minimum, a więc poprzez modernizację istniejącego parku stworzyć kolejne niczym niewyróżniające się miejsce, czy też poprzez oryginalny projekt dać mieszkańcom dzielnicy coś niezwykłego, wyjątkowego, będącego wizytówką Czerwonego Prądnika.

Za pierwszą opcją przemawiały aspekty finansowe, realizacja ambitnego parku przewyższała możliwości dzielnicy, potrzebne były zewnętrzne dotacje. Bez nich park mógłby nie powstać lub stać się kolejną krakowską niekończącą się budową. Argumentem przemawiającym za opcją nr 2 była chęć stworzenia parku wielofunkcyjnego będącego miejscem odpoczynku dla starszych i młodszych mieszkańców. Tak, wtedy przekonałem radnych i podjęliśmy wspólnie odważną decyzję: „walczymy o najwyższe cele”...

W celu pozyskania środków zewnętrznych trzeba było stworzyć projekt wyjątkowy, nawiązujący do historycznego dziedzictwa tego miejsca, stąd decyzja o odtworzeniu części stawu znajdującego się w miejscu parku przed laty oraz wprowadzenie do projektu elementów architektury związanej z wodą (fontanny w kształcie młyńskiego koła, mostka). To nie jest, efekt ambicji radnych i urzędników to element przemyślanej strategii, której celem i efektem była dwukrotna wygrana w bitwie o dotacje z Powiatowego i Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wprowadzenie nowoczesnej architektury parkowej opartej o wysokie trawy, lilie wodne, kompozycje złożone z kwitnących krzewów w tym urokliwych jaśminów ma za zadanie pomóc osobom odwiedzającym park w obcowaniu z pięknem przyrody, dać możliwość wyciszenia  się i odpoczynku od miejskiego gwaru.

Park został podzielony na strefy, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność przy stosunkowo małej jego powierzchni. Mamy więc scenę wraz z polanką, na której odbywają się rozliczne imprezy (np. Letni Projektor), w upalny dzień parkowa łąka służy również jako miejsce relaksu i opalania się. Jest plac zabaw z Prądnickimi Dobrymi Smokami, wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem  pozwalające na grę do późnego wieczora, jest też miejsce do spacerów z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Nowoczesne energooszczędne oświetlenie dopełnia całości kompozycji. Wszystko to razem tworzy miejsce urokliwe i funkcjonalne.

Budowa parku trwała dwa lata od lipca 2009 do czerwca 2011 roku i zakończyła się już w kolejnej kadencji Rady Dzielnicy. Założenia projektowe zderzyły się z prozą zamówień publicznych, gros prac prowadzono w feralnym, niezwykle mokrym roku 2010. Do wykonanych prac miałem sporo zastrzeżeń, jeszcze jako Przewodniczący Dzielnicy w grudniu 2010 r. odmówiłem odebrania prac, a już jako Radny Miasta Krakowa interweniowałem u Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie zastosowania niewłaściwego piasku przy budowie placu zabaw, czy też błędów w wykonaniu fontanny. Niestety moje wnioski zlekceważono, jedynie Rada Dzielnicy zdecydowała się sfinansować montaż barierki ochronnej odgradzającej chodniki od stawu i wykonać remont mostka na potoku Sudół.

Dopiero po zmianach w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie powrócono do tematu uruchomienia fontanny w parku i poprawy systemu zasilania wodą stawu. W roku 2014 wykonano niezbędne prace. Powstała „Zaczarowana Kaskada” składająca się z: przyłącza wodociągowego, fontanny głównej, kaskady napowietrzającej staw, fontanny w stawie wymuszającej obieg wody, ujęcia wody wraz z systemem filtrów oraz komputera sterującego całością systemu.

W roku 2017 udało mi się doprowadzić do małej modernizacji parku: powstała wielofunkcyjna toaleta, zmodernizowano piłkochwyty, zamontowano stojak dla rowerów oraz przebudowano plac zabaw (wybudowano miejsca postojowe dla wózków dziecięcych, dodano nowe ławki, wykonano zieloną ścieżkę przez środek placu). Park jest obecnie w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Koncepcja zagospodarowania Parku Zaczarowanej Dorożki zrealizowana w latach 2010-2014

Park Zaczarowanej Dorożki

Projekt regulaminy parku dostępny jest tutaj (format pdf.).

 Zdjęcia z budowy Parku Zaczarowanej Dorożki (rok 2011):

Budowa boiska Park Zaczarowanej Dorożki

Budowa boiska sportowego

Park Zaczarowanej Dorożki budowa fontanny

Budowa fontanny

Park Zaczarowanej Dorożki budowa stawu

Budowa stawu

Cztery parki utworzone lub tworzone z mojej inicjatywy:

Park Zaczarowanej Dorożki Park Reduta - Tajemniczy Ogród

Bulwary Białuchy Ogród Nad Sudołem

Aktualności dotyczące realizacji nowych parków dostępne są na moim fanpage'u, polub moją stronę!